Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Rreth 47 milionë zgjedhës janë thirrur të votojnë në turin e parë dhe në turin e dytë më 7 maj për të zgjedhur Presidentin e ri të Republikës franceze që do të pasojë Presidentin socialist, François Hollande. Si zgjidhet presidenti? Presidenti zgjidhet me votim universal të drejtpërdrejtë, me sistem...

Nga ARTAN FUGA Filloi dhuna elektorale në arsim! Më datën 22 prill, një ditë pushimi, ministrja e Arsimit dhe Sportit zonja Lindita Nikolla, mblodhi mësuesit në Pallatin e Kongreseve dhe paraqiti sipas saj bilancin e këtij katërvjeçari në arsim. A mendon njeri se mund të kishte ndonjë mësues apo mësuese...

Nga SPARTAK NGJELA Vërtet mendoni se ka aq trima sot në Shqipëri sa të mundin shtetin? l Po të kishte të tillë “trima” nuk kishte nevojë që të mblidheshin në një çadër nomadësh. Historia na ka thënë se nomadët janë frikacakë. Politikë me mbështetje popullore ku liderët rrinë në...

Nga DEUTSCHE WELLE Presidenti Erdogan mori gjithçka që deshi, por jo në një fitore plebishitare. Shumë pyetje nuk kanë marrë përgjigje kur AKP nxiton të kremtojë fitoren. Seda Serdar pyet nëse sezoni i votimit kaloi apo vetëm po nis. Turqia nuk është më në udhëkryq. Një epokë e re ka...

Nga DEUTSCHE WELLE Turqit votojnë sot (16.04) për futjen ose jo të sistemit presidencial përmes një referendumi. Dita e votimeve u parapri nga një fushatë e ashpër. Opozita thotë se fushata zgjedhore nuk ishte e ndershme. 55,3 milionë turqit votojnë sot (16.04.) me Po ose Jo për një sistem...

Nga LUAN RAMA Paradoksalisht gjendemi në një situatë anormale, krijuar prej anormalitetit  dhe papërgjeshmërisë politike. Klima politike është e tensionuar. Reformat e rëndësishme, përkatësisht reforma zgjedhore dhe reforma në drejtësi janë bllokuar, ndërkohë që besimi qytetar te politika ka pësuar rënie alarmante. Në këtë kontekst pyetja e parë është:...

Nga MIRON ÇAKO Në këtë kohë që po jetojmë, pavarësisht civilizimit shoqëror, i rregulluar me deklarata të të drejtave të njeriut, ligje për mbrojtjen e individëve apo grupeve të përndjekura, organizata, shoqata globale, përsëri mund të themi edhe paradoksalisht se po jetojmë në kohë përndjekjeje, në kohë martirësh. Por...

Nga DHIMITËR QOSJA Një përvjetor për Kishën Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë shënohet më 12 prill të vitit 2017, plot 80 vjet nga njohja ligjërisht e saj, Kishë Autoqefale, krahas Kishave të tjera Ortodokse Autoqefale simotra të botës. Por rrënjët e Ortodoksisë në Shqipëri vijnë që nga fillesa e krishtërimit,...

NGA AISHA AHMAD & DANIEL DOUEK Vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump, për të qëlluar me 59 raketa Tomahouk Sirinë, po përshëndetet si një fitore ushtarake dhe morale, kundër regjimit brutal të Assadit” Senatori i Arizonës, John McCain, i cili e ka kritikuar fort Trumpin, tashmë e ka inkurajuar...

Nga kanabisi tek korrupsioni. Ky ka qenë titulli i prestigjiozes ‘New Europe’ në një artikull kushtuar Shqipërisë, ndërsa nuk kursen ta quaj atë një vend trafikues droge. Më tej artikulli thekson se Shqipëria është vend tranzit për kokainën dhe heroinën e destinuar për tregjet evropiane. NGA: New Europe “Për...

Nga DEUTSCHE WELLE Ballkani gjendet mes premtimeve shpesh boshe të Perëndimit dhe aspiratave të rrezikshme klanore. Qasja joserioze mund ta çojë atë në konflikte, mendon Arsim Zekolli. Në mesin e të gjitha deklaratave ogurzeza apo paralajmëruese për vranësirat politike mbi Balkanin Perëndimor, e vetmja gjë që, falë kontekstit dhe...

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.