Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Nga Heribert PRANTL Votimet në landin e Rinit Verior – Vestfalisë, landi më i populluar i Gjermanisë, demonstron se euforia për socialdemokratin Martin Schulz ka kaluar. Votuesit kërkojnë stabilitet dhe vlerësojnë CDU-në. Sikur të ishin mbajtur 10 javë më parë, zgjedhjet për parlamentin e landit të Rinit Verior –...

Nga: Erald Kapri “Amerika është vendi më i mirë në botë”! Kjo shprehje nuk pranohet edhe nga shumë amerikanë, por për shqiptarët është postulat. Në kulmin e luftës së ftohtë e madje në momentet më të pasigurta të Shqipërisë, amerikanët kanë qënë gjithnjë pas deres e madje të gatshëm...

Nga Ilir SINANAJ Ish-kryeministri Sali Berisha tha se në protestë pati 600 mijë persona, deklaratë që i bëri jehonë edhe kryedemokrati Lulzim Basha! Matematika e përgënjeshtron. Nëse protestuesit janë shtrirë në 500 m gjatësi dhe në 50 m gjerësi (këtu po tregohemi shumë bujar krahasuar me përmasat e vërteta...

Nga: Ben Andoni Ka një perceptim publik që e lidh frikën prej protestës së Opozitës me përballjen e socialistëve para gjendjeve jo të zakonshme. Më flagrantja ka qenë ajo e vitit 1998, kur kryeministri Fatos Nano nuk gjendej ku ishte, teksa Shqipëria po digjej dhe ishte në kaos… Viti...

Nga Becy BRANFORD Emmanuel Macron ka shkaktuar një tërmet në politikën franceze. Një vit më parë, ai ishte thjesht njëri prej ministrave të qeverisë së njërit prej presidentëve më të papëlqyeshëm në historinë e Francës. Kur është vetëm 39 vjeç, ai ka fituar zgjedhjet presidenciale të Francës, duke mundur...

Nga ZERI I AMERIKES A ka Rusia një “armë misterioze” të aftë për të kërcënuar gjithë Marinën amerikane? Mediat në Rusi thonë se ushtria ruse ka krijuar një teknologji të aftë për të neutralizuar avionët, anijet dhe raketat e kundërshtarit brenda një rrezeje prej 5,000 kilometrash. Lajmi, i njoftuar fillimisht...

Nga DEUTSCHE WELLE Tronditja dhe pasiguria fillestare të shkaktuara në BE nga vendimi britanik për Brexit-in, tani po pasohet nga shtrëngimi i radhëve. Në prag të samitit të posaçëm të së shtunës (29.04.2017) për Brexit-in në Bruksel, kancelarja gjermane Angela Merkel lëvdoi unitetin. Para Bundestagut gjerman ajo tha se...

Nga NGAIRE WOODS Ndërsa liderët financiarë të botës mblidhen për takimet e pranverës të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore, shumë punëtorë nëpër botë po kërkojnë ndryshime rrënjësore, pasi ata ndjejnë se nuk po u dëgjohen zërat. Ata që duhet t’i përfaqësojnë nuk duhet të shpërfillin më këtë zemëratë...

NGA DEUTSCHE WELLE Parë në prizmin global, bota ka rritur shpenzimet për armatimin. Në këtë përfundim arrin studimi i fundit i SIPRI-t me qendër në Stokholm. Diplomacia është në tërheqje e sipër. Për herë të parë që nga viti 2014 janë rritur shpenzimet globale për armatimin, bën të ditur...

Nga DEUTSCHE WELLE Ushtria e SHBA për herë të parë ka përdorur bombën më të fortë jo atomike të saj në një mision luftarak. Trupi shpërthyes ka goditur një “kompleks tuneli” të milicëve xhihadistë të “Shtetit Islamik” (IS) në Afganistan. Pentagoni njoftoi, se kemi të bëjmë me një bombë të...

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.