Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Publikohet një studim i detajuar mbi gjendjen e mediave në Serbi. Sipërmarrës të afërt me qeverinë kontrollojnë mediat, tenderat jepen tek mediat e afërta me qeverinë. Tregu i mediave në Serbi është shumë i përqëndruar dhe krerët shtetërore nën presidentin Vuçiç ushtrojnë një ndikim të konsiderueshëm në raportimin mediatik...

Ashtu si me Greqinë me të cilën ajo do të rifillojë diskutimet, Maqedonia kërkon të zgjidhë mosmarrëveshjet historike edhe me Bullgarinë me perspektivën për një anëtarësim në Bashkimin Evropian dhe në NATO, njoftoi sot në Sofje kryeministri maqedonas, Zoran Zaev. “Maqedonia mbylli një kapitull të nacionalizmit dhe urrejtjes dhe...

MAQEDONI- Ish kryeministri Nikolla Gruevski paralajmëron qasje të ndryshme ndaj shqiptarëve dhe faktorit ndërkombëtarë, nëse ndonjëherë në të ardhmen do të gëzojë përsëri postin e kryetarit të Qeverisë. Deklarata kundërthënëse e kreut ë VMRO-DPMNE-së, e shpalosur në përvjetorin e 27 të kësaj partie, vjen pas dhjetëra deklaratave të mëparshme...

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç emëroi sot Ana Brnabiç, një femër që shprehet hapur si homoseksuale, në postin e kryeministres, një vendim historik në këtë vend shumë konservator. “Kam vendosur t’i propozoj parlamentit Ana Brnabiçin në postin e kryeministres”, thotë Vuçiç. “Ajo ka aftësitë personale dhe profesionale për të...

BEOGRAD- Një ngjarje e paprecendtë është regjistruar sot para Parlamentit serb, ku janë vendosur fotografi dhe disa parulla, ku shqiptarët cilësohen terroristë. “Shqiptarët në luftën e viteve 1998-1999 kanë marrë peng dhe kanë vrarë civilët serbë. Familjarët duan drejtësi”, shkruhet në pankartat që përmbajnë shprehje antishqiptare. Klan Kosova ka...

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.