Sportingu i Lisbonës ka ndalur ecurinë e fitoreve të Arsenalit  në Europa League.  Në ndeshjen e zhvilluar në ”Emirates Stadium”, Arsenali ka barazuar pa gola ndaj Sportingut


Pavarësisht rasteve dhe dominimit nga Arsenal, portugezët ishin të mbyllur në mbrojtje dhe ishte i pamundur depërtimi. Pas 4 ndeshjeve, Arsenali renditet në vendin e parë në grupin E, ndërsa, Sportingu në vendin e dytë me tri pikë më pak.Pavarësisht këtij barazimi, Arsenali ruan kreun e grupit dhe hedh një hap më tej drejt kualifikimit.


Në sfidën tjetër mes  Olimpiakos dhe Dudelanzh 5-1, shqiptari Daniel Sinani i Dudelanzhit shënoi golin e nderit për skuadrën e tij.


REZULTATET:

Arsenal – Sporting 0-0

Leverkusen – Zyrih 1-0

Betis – Milan 1-1

Bordo – Zenit 1-0

Selltik – Lajpcig 2-1

D.Zagreb – Trnava 3-1

Ludogorets – AEK Larnaka 0-0

Olimpiakos – Dudelanzh 5-1

Rosenborg – Salcburg 2-5

Slavia Pragë – Kopenhagen 0-0

Vorskla – Karabak 0-1

Akhisar Spor – Sevilja 2-3

Apollon – E. Frankfurt 2-3

BATE – Çelsi 0-1

D. Kiev – Rene 3-1

Genk – Beshiktash 1-1

Krasnodar – St. Liege 2-1

Lacio – Marsejë 2-1

Malmo – Sarpsborg 1-1

MOL Vidi – PAOK 1-0

Rapid Viena – Vijareal 0-0

Spartak – Rejnxhërs 4-3

Fenerbahçe – Anderleht 2-0 Valbuena 71′, Frei 74′

BalkanWeb