“The Favourite” ka dominuar çmimet e British Academy Film Awards mbrëmjen e së dielës. Filmi ka siguruar shtatë çmime nga 12 nominime.


Olivia Colman mori çmimin ‘Aktorja më e mirë’ ndërsa Rachel Weisz çmimin ‘Aktorja më e mirë mbështetëse’.


Filmi meksikan Roma fitoi ”Filmi më i mirë” dhe Rami Malek mori çmimin ‘Aktori më i mirë’ për rolin e Freddie Mercury në Rhapsody Bohem.


Fituesit kryesorë

The Favourite: 7 çmime, nominuar në 12 kategori
Roma: 4 çmime, nominuar në 7 kategori
Bohemian Rhapsody: 2 çmime, nominuar në 7 kategori
Black Panther: 1 çmim, nominuar në 1 kategori
BlacKkKlansman: 1 çmim, nominuar në 5 kategori
Green Book: 1 çmim, nominuar në 4 kategori
Vice: 1 çmim, nominuar në 6 kategori
A Star is Born: 1 çmim, nominuar në 7 kategori