Kryetari i PD Lulzim Basha përmes një statusi në “Facebook” shprehet se raporti i ODIHR ka rrëzuar votimet e dats 30 qershor, duke mos i njohur.


Basha thotë se votimet, ku Rama votoi vetë dhe numëroi vetë ranë dhe se regjimi i Edi Ramës po shkon drejt degradimit.


“Edhe pse shumë i kujdesshëm për të mos e acaruar klimën politike, raporti i ODIHR-it i rrëzoi votimet e 30 qershorit. Jo vetëm zgjedhje të paligjshme, jo vetëm zgjedhje një partiake, por edhe zgjedhje te vetë-vjedhura.


Edi Rama kandidoi vetë, votoi vetë, numëroi vetë, dhe prapë manipuloi. Ky regjim është tashmë i degraduar plotësisht. Vetëm një ndryshim i thellë i strukturës politike, kushtetuese dhe ekonomike të vendit mund të na shpëtojë nga autokracia, krimi, varfëria dhe prapambetja”, tha Basha.

(d.xh/Balkanweb)