Me ftesë të veçantë të ministres së re të Mbrojtjes së Gjermanisë, Annegret Kramp-Karrenbauer, ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, do të marrë pjesë sot në mbrëmje, në ceremoninë e përcjelljes së ministres së sapodorëhequr të Mbrojtjes të Gjermanisë, Ursula von der Leyen, e cila u zgjodh presidente e Komisionit Evropian.


Në ceremoninë ushtarake me traditë 200-vjeçare, që u rezervohet personaliteteve më të spikatura të politikës, do të marrin pjesë bashkëpunëtorët dhe miqtë më të afërt të ish-ministres Ursula von der Leyen.


Vetëm pak javë përpara se të zgjidhej në detyrën më të lartë të Bashkimit Evropian, von der Leyen, në cilësinë e ministres së Mbrojtjes, priti në një vizitë zyrtare në Berlin ministren Xhaçka.
Në ceremoni do të jetë e pranishme edhe kancelarja Merkel, e cila do të mbajë fjalën e rastit.


Ursula von der Leyen është e para grua që zgjidhet presidente e Komisionit Evropian dhe pritet ta marrë detyrën më datë 1 nëntor 2019.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb