DANIMARKË-Arkeologët kanë zbuluar një sopat 5500- vjeçare bashkë me dorezën e drurit të pa dëmtuar.Vegla e kohës së Neolitit, është gjetur rastësisht teksa gërmohej toka për të ndërtuar një tunel.


Sëpata ka mbetur e padëmtuar dhe është ruajtur mirë, sepse është mbështjellë me dhe deti që e ka ndaluar qarkullimin e oksigjenit.Ky zbulim i rrallë që është bërë në ishullin Lolland të Danimarkës, i ka mahnitur shkencëtarët.


“Të gjendet një sëpatë që është kaq e ruajtur, është e pabesueshme”, ka thënë Soren Anken Sorensen, arkeolog në Muzeun Lollan-Falster.


 

(a.n/BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: