Një mot i pazakontë ka përfshirë botën, të ndarë në dy ekstreme. Teksa e gjithë Evropa, përfshirë dhe Shqipërinë, po kalojnë një valë të nxehti ekstrem, Australia është mbuluar sot nga dëbora.


Siç shihet në videon e publikuar nga “Zëri i Amerikës”, dëbora e dendur ka “pushtuar” Australinë juglindore, duke shënuar dhe një rënie ekstreme temperaturash në thuajse të gjithë vendin.Kjo është e pazakontë për vendin tonë dhe shumicën e vendeve të tjera në botë, të cilat janë mësuar me bardhësinë e dëborës vetëm gjatë stinës së dimrit.

(BalkanWeb)

Etiketa: