Një grup deputetësh ukrainas i ka kërkuar shefit të shërbimit të sigurisë të Vendit, Vasily Gritsak, ti ndalojë hyrjen në Ukrainë edhe këngëtarit Toto Cutugno, për pozicionin e tij filorus.


Lajmin e ka bërë të ditur një nga parlamentarët që ka bërë kërkesën, Viktor Romanyuk. Pak ditë më parë ishte Al Bano që është vendosur nga autoritetet ukrainase në listën e zezë të vendit, sepse sipas tyre paraqet rrezik për sigurinë kombëtare.


Toto, që ka planifikuar një koncert në Kiev në 23 mars, cilësohet ‘një agjent mbështetës i luftës së Rusisë në Ukrainë’.


Romanyuk ka deklaruar që kërkesa është bërë pasi Cutugno është pjesë e shoqatës Miqtë e Putinit dhe ka mbështetur gjithmonë aneksimin e Crimesë’.

Në Internet-ka shtuar ai-ka shumë informacione për pozicionin e tij që lidhet me pushtimin e Krimesë.

(da.xha/BalkanWeb)