Duket në mënyrë  të pabesueshme real, por është vetëm një kopje. Një kompani ka krijuar një ari polar falso për të mbledhur fonde për ruajtjen e faunës së egër.


Bëhet fjalë për një alternativë të balsamosjes, teknikë e përgatitjes të ruajtjes së trupave të kafshëve. Çdo ari kërkon 3 muaj kohë për përgatitjen dhe çmimi  i përgatitjes së arinjve arrin të paktën 70 mijë euro për të rriturit dhe thuajse110 mijë euro për të rriturit dhe vogëlushin e saj që nuk është i disponueshëm në mënyrë të ndarë. Ariu është në një gjendje të peliçes ekologjike të një cilësie të lartë.


Çdo fije është ngulitur me saktësi në kokën e ariut polar në mënyrë autentike dhe në mënyrë që të ndihet.


(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb