Janë përcaktuar tashmë katër ekpet që do të luftojnë për trofeun e Europa Ligë këtë sezon.  Arsenali pasi arriti ta mposht Napolin, do të përballet me Valencian që fitoi përballë Villarrealit. Ndeshja tjetër do të zhvillohet mes Eintracht Frankfurtit dhe Chelseat.


Frankfurti e eliminoi Benfican, ndërsa Chelsea fitoi përballë Slavia  Pragës. Ndeshjet e para gjysmëfinale do të zhvillohen me 2 maj, ndërsa ato kthyese me 9 maj. Finalja e Europa League do të zhvillohet zhvillohet në Baku me 29 maj.


Screenshot 1