-Studimet kanë treguar se truri i njeriut fillon t’i kujtojë gjërat që nga barku i nënës.
-Në fakt, njerëzit nuk mbajnë mend kujtime nga vitet më të hershëm të jetës, zakonisht para moshës 3 apo 4 vjeç. Kjo njihet si amnezia infantile.
-Truri mesatar regjistron afro 50 mijë mendime në ditë, dhe 70% e tyre mendohet të jenë negative.
-Sa herë që në mendje vjen një kujtim apo krijohet një mendim i ri, në tru krijohet një lidhje e re.
-Një fakt mahnitës është se kapaciteti depozitues i trurit të njeriut është praktikisht i pakuΐshëm. Neuronet kombinohen përmes sinapseve duke rritur kështu në mënyrë eksponenciale kapacitetin e kujtesës, në afro 25 miliardë Gygabite, që është ekuivalente me të kujtuarit e programeve televizive për 300 vjet rresht.


-Kujtesa afatshkurtër ndodh si rezultat i impulseve kimike dhe elektrike në tru, ndryshe nga ndryshimet më strukturore që shoqërohen me kujtesën afatgjatë.
-Gjumi ka një rol të rëndësishëm në kujtesë, teksa truri i konsolidon kujtimet gjatë gjumit. Truri ndihmon gjithashtu depozitimin dhe nxjerrjen e kujtimeve afatgjata.
-Fakti është që kujtesa ndahet në copëza të cilat depozitohen në pjesë të ndryshme të trurit. Kur kërkohen kujtime, ata rindërtohen nga fragmentet e ndarë.
-Besohet se një i rritur mund të mbajë mend nga 20 deri 100 mijë fjalë.


-Kujtesa jonë afatgjatë “fΐket” gjatë gjumit. Kjo është arsyeja përse ndonjëherë shohim ëndërr për një gjë që sapo e kemi parë dhe përse ëndrrat harrohen menjëherë sapo zgjohemi. Ëndrrat nuk regjistrohen në kujtesën afatgjatë
-Mozarti ishte në gjendje të luante dhe shkruante të gjithë notat e një kënge që e kishte dëgjuar vetëm një herë
-Churchilli dinte përmendësh të gjithë veprat e Shekspirit.
-Bill Gates mund të mbajë mend qindra kode të ndryshëm në gjuhën e programimit që ai vetë e krijoi.
-Rreth 33 njerëz në botë janë regjistruar me Hipertimezia, një gjendje që i lejon të mbajnë mend cdo detaj të jetës së tyre. Ata munden të kujtojnë pothuaj cdo ngjarje personale në jetën e tyre dhe datat ekzakte./bota.al
(ed.me/BalkanWeb)


Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: