NGA ZONJA VJOLLCA*


500 gr fileto pule


1 kokërr qepë


1 thelpi hudhër

3 kokrra domate

1 lugë gjelle kerri

1 lugë gjelle miell

2 lugë gjelle vaj ulliri

300 gr spinaq

400 ml qumësht kokosi

200 ml ujë

Kripë

Piper i zi

 

Fillimisht presim imët qepën dhe hudhrën, ndërsa domatet dhe filetot e pulës i presim në kubikë.

Nxehim vajin në tigan, skuqim mishin e pulës derisa të ndryshojë ngjyrë. Më pas shtojmë qepën dhe hudhrën, i kauërdisim derisa qepa të fillojë të zbutet, më pas shtojmë kerrin dhe pak miell. I trazojmë së bashku duke shtuar një gotë ujë si dhe qumështin e kokosit. I lemë të vlojnë në temperaturë mesatare për 10 minuta duke shtuar dhe domatet. Në fund shtojmë spinaqin duke e lënë në zjarr dhe për 5 minuta të tjera.

(d.b/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb