Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu përmes një postimi në rrjetet sociale thotë se me fitoren e Demokracisë së Re në Greqi, kambanat e ndryshimit bien shumë afër Shqipërisë.


Ndërsa i uron fitoren Kyriakos Mitsotakis, Shehu thotë se me fitoren e tij, marrëdhëniet e Shqipërisë dhe Greqisë do të dalin nga ato që i quan, ngërce apo aventurizma politike të të majtave populiste.


STATUSI I PLOTE
”Kembanat” e ndryshimit po bijen shume afer nesh.
Urimet me te mira per ND e Kyriakos Mitsotakis, Kryeministeri i ri i Greqise, tashme perseri pilaster e europianizmit!
Fitorja e ND ne keto zgjedhje duke siguruar e vetme shumicen qeverisese, ka rendesi te madhe jo vetem per Greqine, por dhe per BE e Rajonin.
Greqia kthehet perseri ne rrugen e europeismit te Qendres se Djathte, duke u larguar perfundimisht nga e majta populiste.
Nje mesazh ky shume i rendesishem nga populli grek, ne mbrojtje te vlerave te medha, bashkejeteses, paqes e forcave zhvilluese te BE.
Kjo eshte nje ngjarje shume e rendesishme dhe per Rajonin tone, qe aspiron vecse rrugen e integrimit, ku pa dyshim roli pozitiv i Greqise tashme do te forcohet.
Fitorja e ND eshte nje eveniment pozitiv edhe per Shqiperine, qofte ne planin bilateral, qofte dhe ne mbeshtetjen ndaj procesit tone te integrimit ne terresi.
Maredheniet tona pa asnje dyshim do te dalin nga ngercet apo aventurizmat politike te te majtave populiste shume shpejt, kur edhe ne Shqiperi te largohet kjo Rilindje shkaterrimtare e vendi te qeveriset nga Qendra e jone e Djathte si ne Greqi prej sot.


  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: