ZYRIH – Lojtari i Barcelonës, sulmuesi argjentinas, Lionel Messi fitoi sot ”Topin e artë” për vitin 2015. Messi e ka fituar ”Topin e artë” katër herë rresht përgjatë viteve 2009, 2010, 2011 dhe 2012.
Kjo është hera e pestë të Messi fiton këtë çmim prestigjioz.


Më poshtë renditen futbollistët të cilët e kanë fituar më shumë ”Topin e artë”:


Pesë topa:


Lionel Messi (Argjentinë): 2009, 2010, 2011, 2012, 2015

Tre herë:

Johan Cruyff (Holandë): 1971, 1973, 1974

Michel Platini (Francë): 1983, 1984, 1985

Marco van Basten (Holandë): 1988, 1989, 1992

Cristiano Ronaldo (Portugali): 2008, 2013, 2014

Dy herë:

Alfredo Di Stefano (Argjentinë): 1957, 1959

Franz Beckenbauer (Gjermani): 1972, 1976

Kevin Keegan (Angli): 1978, 1979

Karl-Heinz Rummenigge (Gjermani): 1980, 1981

Ronaldo (Brazil): 1997, 2002.

(el.sp/BalkanWeb)

Etiketa: