Gerard Pique pranoi në një intervistë për ‘El Pais’ se disfata në Anfield kundër Liverpool “ishte një makth” që do të kushtojë për t’u harruar. Ai gjithashtu vlerëson nënshkrimin e De Jong dhe ai nuk do të marrë parasysh që De Ligt vjen sepse Barça ka kohë që nënshkruan me mbrojtës qendre. Ndeshja e Kupës do të shërbejë si terapi.


Humbja ndaj Liverpulit
“Sigurisht që ishte një bllokim mendor, por mungonte edhe futbolli. Mungoi gjithçka. Dhe ata luajtën shumë lartë, lojë shumë intensive, Anfield gjithashtu luajti rolin e tij … Ne nuk ishim në gjendje. Ndonjëherë ndodh. Ishte një ditë shumë e vështirë. Ka qenë e vështirë të ngrihesh emocionalisht për shkak se ditët kaluan dhe disfata nuk harrohet. Kjo është një humbje  që do të zgjasë me kalimin e kohës. Por  duhet të bëjmë një hap përpara.”


“Ne nuk duhet ta torturojmë veten. Po kjo është një nga humbjet tona të mëdha. Por ky është sporti. Ishte një makth dhe duhet ta përballojmë dhe të mësojmë prej tij, sepse mund të ndodhë përsëri”, u shpreh Pique.


(n.b/BalkanWeb)