Kryeministri Edi Rama vijon fushatën elektorale për zgjedhjet e 30 qershorit. Shefi i qeverisë sot u ndal në qytetin e Gramshit, ndërsa hodhi akuza të forta për Presidentin e vendit, Ilir Metën dhe për opozitën.


Sipas tij, kreu i shtetit dhe opozita e bashkuar po kryejnë akte dhune ndaj demokracisë në  Shqipëri. Mes tjerash, kryeministri pohoi se opozita e ka marrë për dobësi zemërgjerësinë e PS-së dy vite më parë, kohë kjo kur palët politike firmosën marrëveshje në 17 maj.


“Kundërshtarët tanë duhet të na kishin dalë për ballë. Për tu ballafaquar me ne. Sepse pas këtyre katër viteve që mbyllëm për bashkitë, për ne flasin punët më shumë sesa fjalët. ata vendosën të ikin nga zgjedhjet sepse nuk fitojnë dot. Por edhe sepse duan të marrin zgjedhjet peng, për të marrë peng Shqipërinë. Qëllimi i tyre është të pengojnë me çdo kusht Shqipërinë për të çelur negociatat. Kjo mund të duket si propagandë. Por në fakt po të shikoni të gjithë panoramën të shpalosur të aktivitetit politik të gjashtë muajve të fundit. Nuk është e vështirë të kuptohet se qëllimi është ky.


Shqipëria të bëhet një vend me reputacionin e rëndë me imazhin e nxirë, për të mos i lejuar miqtë tanë për negociatat dhe për të ushqyer ata që jo se janë armiqtë tanë por kanë ide për Europën dhe nuk duan të hapin negociata me askënd. Ka patur momente të vështira, por jo të zbathej në parlament për të përdorur çizmet si armë dhe të fluturonin shishet e ujit si molotov që më pas erdhën shishe me benzin.

Dhunë në rrugë, dhunë nga institucioni më i lartë i shtetit. Dhe e gjitha kjo për të krijuar idenë se ky vend nuk meriton të çelë negociatat dhe ky vend është rrëmujë. E kanë marrë për dobësi marrëveshjen e dy viteve më parë. Dy vjet më parë ajo marrëveshje i shpëtoi kur ishin buzë greminës. Kush kërcënon të shkelë të drejtën tonë do të thyejë qafën dhe po e thyejnë qafën me vullnetin e tyre të lirë”-tha  Rama.

(n.m/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: