Grupi Houthi i Jemenit që mbështetet nga Irani, sulmoi pozicionet ushtarake dhe hangarët e avionëve në aeroportet Abha dhe Jizan të Arabisë Saudite, tha të martën grupi Al Masirah, duke cituar një zëdhënës ushtarak.


Nuk pati konfirmim të menjëhershëm nga autoritetet saudite.


Houthis, i cili hoqi dorë nga qeveria e njohur ndërkombëtarisht nga pushteti në kryeqytetin jemenas Sanaa në fund të vitit 2014, ka rritur sulmet me raketa dhe me avionët në qytetet saudite këtë muaj.


BalkanWeb