Media greke “Proto thema” ka shkruar për historinë e një greku, i cili në kohën e regjimit të Enver Hoxhës është dënuar me pushkatim në Shqipëri. Ngjarja ka ndodhur në vitin 1954.


Greku i pushkatuar quhej Nick Akrivogiannis. Ai kishte ardhur me një mision ushtarak në vendin tonë, por duket se më pas është arrestuar, burgosur, internuar dhe në fund vrarë nga forcat komuniste shqiptare. Rasti i tij u zhvillua pas Luftës së Dytë Botërore, në kohën që raportet mes shtetit shqiptar dhe atij grek pësuan lëndime të ndjeshme.


Ai ishte një i ri ambicioz, i cili duke besuar se kryen detyrën kombëtare, ndërmori një mision vetëvrasës në Shqipëri në vitin 1952. Pas kësaj, vijimi për jetën e tij ishte dramatik. Shteti shqiptar dhe aparati policor i kohës e arrestuan, burgosën, torturuan dhe përfundimisht e ekzekutuan 2 vjet më vonë. Rasti i tij është i lidhur direkt me një histori të errët të asaj kohe, quajtur “gjyqi i aviatorëve “.


Aventurat e Nikos Akrivogianni në Shqipëri, ishin të panjohura për më shumë se 50 vjet, jo vetëm për publikun, por edhe për autoritetet helene. Ka pasur konfuzion nëse ai vazhdonte të jetonte apo kishte vdekur. Në fund të gushtit 1949, zyrtarë të Ambasadës Amerikane, Britanike dhe Franceze vizituan zyrtarin Ministri i Jashtëm Panajotis Pipinelis dhe njoftoi ngritjen e organizatës anti-komuniste “Free Albania” në Paris, nën Mit ‘hat Frashërin, e cila është ndihmuar nga shërbimet e inteligjencës amerikane dhe britanike , që synonin përmbysjen e regjimit të Enver Hoxhës.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Në fund të fundit, kjo përpjekje e tërë për të përmbysur regjimin e Hoxhës dështoi. Në thelb, po atë vit edhe prania e amerikanëve në Shqipëri përfundoi. Greqia, e cila ishte përfshirë në këtë rast, u citua nga shtypi shqiptar. Gazeta «Zëri i Popullit» në fund të marsit të vitit 1951, ka raportuar se në Greqi janë bërë përpjekje ushtarake për ta pushtuar Shqipërinë dhe stacioni hekurudhor Follorinë – Selanik do të ndërtohej për këtë qëllim. Pajisjet ushtarake të vendit ishin rritur me 35%, vetëm për t’u përballur me një sulm të mundshëm.

Lideri i kohës shqiptar Enver Hoxha kishte shprehur vazhdimisht shqetësime te ish-BS për përpjekjet e Greqisë për të hyrë në territorin shqiptar dhe Kremlini i siguroi mbështetjen. Në nëntor 1951, u arrestuan po në Shqipëri dy agjentë grekë. Tirana deklaroi se Athina po minon integritetin e saj territorial.

Ministri i Jashtëm i Greqisë Michalis Priftis kishte thënë më 19.11.195 në OKB se Shqipëria torturon njerëzit e saj, teksa i ka kapur në kufi. Grekët janë marrë dhe torturuar në burgjet shqiptare dhe kishin deklaruar të tjera gjëra nga se vërtetë kishin mision. Ata kishin për mision që të mbledhin informacion për projektin që ishte “ndërtuar” në Athinë nga shërbimet e inteligjencës amerikane dhe britanike.

(d.xh/Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb