DURRES

Një 51-vjeçar është arrestuar sot nga policia e Durrësit me qëllim ekstradimin drejt Italisë. Sipas policisë, shtetasi me iniciale K.P 51 vjeç, banues në lagjen nr.1 në Durrës ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar dhe dënuar me 15 vjet burg në Itali për ‘Trafik droge’.


“Vijon puna për kapjen e persona të shpallur në kërkim ndërkombëtar. Arrestohet një shtetas shqiptar me qëllim ekstradimi drejt Italisë, i dënuar me 15 vjet burgim , për kryerjen e veprave penale “Grup kriminal me qëllim trafikimin e  lëndëve narkotike ”.  Specialistët për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës, në bashkëpunim me Interpol Tirana dhe me Zyrën e Interforcës të Policisë italiane,  pas informacioneve të marra dhe një pune të mirë organizuar,  arrestuan përkohësisht me qëllim ekstradimi drejt Italisë shtetasin shqiptar të shpallur në kërkim ndërkombëtar:


51 vjeç, banues në lagjen Nr.1, Durrës. Shtetasi K. P., ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet Gjyqësore në Itali, bazuar në Urdhër Arrestin në datë 08.03.2019, për kryerjen e veprave penale “Grup kriminal me qëllim trafikimin e lëndëve narkotike”, pasi është dënuar me 15 vjet burgim.


Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Durrës për veprime të mëtejshme.”-njofton policia.

(BalkanWeb)