FRANCE – Fill pas humbjes së mundësisë për pranimin e Kosovës në UNESCO, është publikuar lista e plotë e shteteve që votuan ‘Pro’ dhe “Kundër’. Sakaq, në radhën e tyre, 92 vota ishin pro, 50 kundër ndërsa 22 abstenime. Këto janë shtetet të cilat votuan pro dhe kundër Kosovës. Kosova nuk arriti të anëtarësohet në UNESCO për 3 vota pasi nevojiteshin 95 që të arrihet kuota prej 2/3-ve.


Kush votoi PRO:
Afganistani, Shqipëria, Andorra, Australia, Austria, Bahamet, Bahreni, Belgjika, Belize, Benini, Brunei, Bullgaria, Burgina Faso, Kanada, Chadi, Ishujt Cook, Kosta Rika, Bregu i Fildishtë, Kroacia, Republika Çeke,Danimarka, Xhibuti, Republika Dominikane, El Salvador, Estonia, Fixhi, Finlanda, Franca, Gaboni, Gambia, Gjermania, Gana, Grenada, Guinea Conakry, Guyana, Haiti, Honduras, Hungaria, Islanda, Irlanda, Italia, Jordania, Kuvajti, Latvia, Lesoto, Liberia, Libia, Lituania, Luksemburgu, Maqedonia, Malaui, Malajzia, Malta, Monako, Mali i zi, Nauru, Holanda, Zelanda e re, Nigeri, Norvegjia, Omani, Pakistani, Palau, Panamaja, Papua Neë Guinea, Portugalia, Katari, Ruanda, Saint Kitts and Nevis, Shen Lucia, Samoa, San Marino, Arabia Saudite, Senegal, Sierra Leone, Sllovenia, Ishujt Solomon, Somalia, Sudani, Suedia, Zvicra, Tanzania, Tailanda, Timor – Leste, Togo, Tonga, Turqia, Tuvalu, Emiratet e Bashkuara Arabe, Mbreteria e Bashkuar, Vanuatu, Jemeni.


Votat KUNDER:
Afrika e Jugut, Angola, Argjentina, Jemeni, Bjellorusia, Bolivia, Botsvana, Brazili, Kili, Kina, Qipro, Kongo, Kuba, Ekuadori, Eritrea, Spanja, Etiopia, Rusia, Guatemala, Gruzija, Guinea Ekuatoriale, India, Indonezia, Kazakistani, Kirgistani, Libani, Maroko, Mauritjus, Mozambik, Meksiko, Mijanmar, Namibija, Nikaragua, Uganda, Palestina, Paraguai, Filipinet, Siria, Moldavia, Republika Demokratike e Kongos, Republika Popullore e Laosit, Koreja e Veriut, Serbia, Sllovakia, Sudani Jugor , Shri Lanka, Surinami, Uruguai, Venezuela, Zimbave!


Abstenim:
Algjeria, Azerbajxhani, Bangladeshi, Barbados, Bhutan, Bosnia e Hercegovina, Burundi,Capo Verde, Kamborxhia, Kameruni, Republika Qendrore Afrikane, Kolumbia, Egjipti, Greqia,Guinea Bissau, Irani, Iraku, Xhamaika, Japonia, Kenia, Madagaskari, Maldivet, Mali, Ishujt Marshall,Mauritania, Mongolia, Nepali, Nigeria, Peru, Polonia, Republika e Koresë, Rumania, Saint Vincent dhe Grenadinet,Seychelles, Singapori, Svazilandi, Taxhikistani, Trinidadi e Tobago, Tunizia, Turkmenistani, Ukraina, Vietnami, Zambia.
(ed.me/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: