Sulmet ajrore që dyshohet se janë kryer nga koalicioni i udhëhequr nga Sauditët duke luftuar rebelët e mbështetur nga Irani në Jemen të martën vranë 16 njerëz duke përfshirë shtatë fëmijë, tha një zyrtar dhe një mjek, raporton AFP.


Bastisja erdhi disa ditë pasi kryengritësit Huthi u ofruan të ndalonin sulmet me avionë dhe raketa balistike ndaj Arabisë Saudite, si pjesë e përpjekjeve për t’i dhënë fund një lufte që e ka shtyrë Jemenin në prag të urisë.


Rebelët morën përgjegjësi për sulmet e 14 shtatorit mbi instalimet e naftës Saudite që shkatërruan gjysmën e prodhimit të mbretit OPEC dhe dërguan valë shoku nëpër tregjet e energjisë.


Shtetet e Bashkuara dhe Arabia Saudite megjithatë kanë fajësuar Iranin, duke thënë se sulmet u kryen me raketa të avansuara dhe drone.