ITALI

Një sasi rekord heroine, nga më të mëdhajat e 20 viteve të fundit është sekuestruar në Portin e Xhenovas në Itali.


Operacioni i Antimafias italiane në bashkëpumin me policinë doganore dhe drejtorinë e antidrogës ka çuar në kapjen e 270 kg heroinë, fshehur në konteinerat që udhëtonin nga Irani drejt portit të Xhenovas.


Policia italiane pas zbulimit të sasisë së drogës, ka nisur operacionin e zbardhjes së përgjegjësve të organizimit e trafikimit të kësaj sasie të madhe heroine.


Falë bashkëpunimit me shërbimin ndërkombëtar policor dhe me Eurojust, policia italiane ka organizuar e kontrolluar çdo lëvizje të drogës deri në dorëzimin e parë të heroinës bërë jashtë territorit italian.

Në këtë operacion antidrogë u përfshinë 5 shtete.

BalkanWeb

Etiketa: