Më poshtë vijon lista e 19 filmave që konkurrojnë për ”Palmën e Artë” në Festivalin e Filmit në Kanë.


”Vepra më e re nga Quentin Tarantino “Once upon a Time In Hollywood” me Leonardo DiCaprio dhe Brad Pitt, nuk është ende gati”, thanë organizatorët, edhe pse nuk përjashtohet mundësia që ai t’i bashkohet me vonë konkurimit, transmeton Atsh.


– “The Dead Don’t Die” i Jim Jarmusch(SHBA) në hapje.


– “Dolor y Gloria” i Pedro Almodovar (Spanjë)

– “Il Traditore” i Marco Bellocchio (Itali)

– “The Wild Goose Lake” (“Nan fang che zhan de ju hui”) i Diao Yinan (Kinë)

– “Parasite” (“Gisaengchung”) I Bong Joon Ho (Koreja e Jugut)

– “Le jeune Ahmed” i Jean-Pierre dhe Luc Dardenne (Belgjikë)

– “Roubaix, une lumière” i Arnaud Desplechin (Francë)

– “Atlantique” i Mati Diop (Francë/Sénégal),filmi i saj i parë me metrazh të gjatë.

– “Matthias et Maxime” i Xavier Dolan (Kanada)

– “Little Joe” i Jessica Hausner (Austri)

– “Sorry we missed you” i Ken Loach (Britani e Madhe)

– “Les misérables” de Ladj Ly (Francë), filmi i tij i parë me metrazh të gjatë.

– “A hidden life” i Terrence Malick (SHBA)

– “Bacurau” I Kleber Mendonça Filho dhe Juliano Dornelles (Brazil)

– “La Gomera” i Corneliu Porumboiu (Rumani)

– “Frankie” i Ira Sachs (SHBA)

– “Portrait de la jeune fille en feu” i Céline Sciamma (Francë)

– “It must be heaven” i palestinezes Elia Suleiman.

– “Sibyl” i Justine Triet (Francë).

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb