Nuk quhet më Aiyi. Kina ndryshon emrin e një lumi, pasi tingëllonte më tepër si në gjuhën arabe.


”Atij duhet t’i vihet një emër më shumë kinez”, njoftoi media kineze.


Aiyi është degë e Lumit të Verdhë, me një gjatësi rreth 180 kilometra lag Ningxia (veri), një rajon autonom me një popullsi më shumë se një e treta myslimane.


”Qeveria rajonale vendosi që degëzimi i lumit do të quhet Diannong”, njoftoi Zyra Rajonale për Çështjet Civile.

Sipas së përditshmes kombëtare ”Global Times”, vendimi përfshin ”ndryshimn e emrit me konotacion në gjuhën arabe me një emër kinez dhe kjo për forcimin e kulturës tradicionale kineze”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: