Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara është duke shtuar thirrjet për një armëpushim të qëndrueshëm në Libi, duke thënë se nuk mund të ketë zgjidhje ushtarake për luftimet e nxitura nga ofensiva e një komandanti rebel që synon marrjen e kontrollin në kryeqytetin Tripoli.


Përmes një rezolute të miratuar njëzëri, Këshilli i Sigurimit e zgjati misionin politik të OKB-së në Libi deri më 15 shtator të vitit 2020.


Rezoluta u bën thirrje vendeve me ndikim të krijojnë armëpushim, dhe të rifillojnë një proces politik të lehtësuar nga Kombet e Bashkuara.


Ushtria e vetëquajtur libiane e udhëhequr nga gjenerali, Khalifa Hifter, filloi një ofensivë ushtarake të më 4 prill për të marrë nën kontroll kryeqytetin e kontrolluar nga një qeveri e dobët e njohur nga OKB-ja.

Forcat e Hifterit janë përballur me rezistencë të ashpër nga luftëtarët e lidhur me qeverinë. /Rel/

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb