SERBI – Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç i është kundërpërgjigjur anëtarit të zgjedhur të presidencës së Bosnjës, Zheljko Komshiç, pas deklaratës së këtij të fundit se Kosova është shtet i pavarur.


Teksa e ka cilësuar provokim për Serbinë, Daçiç tha se Komshiç ende nuk e ka marrë detyrën e tij.


Kryediplomati u shpreh se e konsideron Republikën Srpska shtet po aq të pavarur sa Kosova. Daçiç i vuri në dukje Komshiç faktin se ai mund ta konsiderojë personalisht Kosovën të pavarur, por ky nuk është qëndrimi i presidencës së Bosnjës.


(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb