NIGERI


Së paku 17 ushtarë janë vrarë në Nigeri dhe 11 të tjerë janë zhdukur, në një pritë që iu është bërë atyre shumë pranë kufirit shtetëror.


Zëdhënësi i qeverisë nigeriane Abdourahamane Zakaria tha se sulmi ndodhi të martën në afërsi të qytetit Tongo Tongo. Në këtë vendbanim rural nigerian ka ndodhur më herët një sulm i përgjakshëm, ku përpos ushtarëve nigerianë, u ekzekutuan edhe ushtarë amerikanë.


Në atë kohë, më 2017, sulmin e mori përsipër grupimi terrorist ISIS.

(d.xh/Balkanweb)