ITALI

Mbi 400 kg drogë janë sekuestruar nga Guardia di Finanza në brigjet e Salentos, ne Itali ndërsa në pranga janë vënë dy transportuesit shqiptarë. Operacioni zgjati për disa orë në det, pasi gomonia u pikas nga forcat e Guardia di Finanza të cilat u vunë në ndjekje të saj.


Droga


Trafikantët shqiptarë tentuan disa manovra për t’i shpëtuar forcave italiane, por forcat detare Gallipoli e Otranto mund ta ndalin atë, e të arrestojnë dy shqiptarët, emrat e të cilëve ende nuk bëhen të ditur. Në borndin e gomones, u gjetën rreth 14 pako drogë, të dyshuarav kanabis sativa, më nje peshë rreth 400 kg, e cila nëse do të hidhej në treg do të kapte vlerën e 4 milionë eurove.


Droga Salento
Droga Salento

Mediat italiane shkruajnë se nga fillimi i këtij viti, Guardia di Finanza në Puglia ka arrestuar 70 persona, ndërsa janë sekuestruar rreth 3 ton drogë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb