Një stuhi rëre ka përfshirë Coahoma në 5 qershor në kontenë e Howard, në Texas, duke krijuar një mur pluhuri shumë të lartë, si në këtë video.
Reja gjigande prej pluhuri është klasifikuar nga autoritet lokale si një ‘Haboob’, një term që vjen nga vendet arabe, për të përshkruar stuhinë e rërës dhe pluhurit, që zakonisht ndodh në shkretëtirën e Saharasë.


Këto mure mund të arrijnë lartësinë deri në 100 metra dhe kanë shpejtësinë nga 35-100km/orë.


(da.xha/BalkanWeb)


Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: