Franky Zapata, kampioni i botës në “jet-ski”, dhuroi sot një spektakël futurist në paradën tradicionale të 14 korrikut në Paris duke fluturuar, në një lartës prej dhjetëra metrash nga sipërfaqja e tokës mbi një “Flyboard”, një pajisje e krijuar nga vetë ai, sipër bulevardit “Champs-Elysees”.


Kjo platformë fluturuese që ngrihet nga pesë reaktorë me ajër, do të mundësojë testimin e përdorimeve të ndryshme, si për shembull një platformë logjistike fluturuese ose një platformë sulmuese në ushtri, kishte komentuar me herët ministrja e mbrojtjes, Florence Parly për “France Inter”.


(da.xha/BalkanWeb)


Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb