Më shumë se 70 milionë njerëz u numëruan vitin e kaluar si të zhvendosur nga shtëpitë e tyre, një rekord që nënvlerëson numrin e vërtetë të refugjatëve dhe azilkërkuesve, tha OKB të mërkurën, raporton AFP.


Në raportin e saj të trendeve vjetore globale, agjensia e refugjatëve të Kombeve të Bashkuara (UNHCR) e përshkroi shifrën prej 70.8 milionë në fund të vitit 2018 si “konservatore”, veçanërisht për shkak se numri i njerëzve që ikën nga kriza shkatërruese e Venezuelës është nënvlerësuar.


Në fund të vitit 2017, krahasuar me 68,5 milionë njerëz u konsideruan të zhvendosur me forcë nga dhuna apo persekutimi.


UNHCR ia atribuoi këtë rritje pjesërisht zhvendosjes së shpërthimit në Etiopi të shkaktuar nga konflikti ndëretnik dhe në Venezuelë, ku mijëra njerëz ikin çdo ditë mes një kolapsi ekonomik që ka shkaktuar mungesë ushqimi dhe ilaçesh bazë.

Rreth 3.3 milionë njerëz kanë ikur nga Venezuela që nga fillimi i vitit 2016, sipas OKB.

Kreu i UNHCR-së Filippo Grandi u tha gazetarëve në Gjenevë shifra prej 70.8 milionë vetësh përfshinë vetëm venezuelasit të cilët kishin aplikuar zyrtarisht për azil – afërsisht gjysmë milioni njerëz.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb