Një nga anëtaret e UNESCO-s që e ka kundërshtuar pranimin e Kosovës në këtë organizatë është edhe Palestina. Zyrtarë palestinezë gjithnjë e kanë kundërshtuar njohjen e pavarësisë, ndërsa të hënën janë rreshtuar pro Serbisë edhe në UNESCO.


Ndër vendet tjera që kanë votuar kundër janë Brazili, Kina, Spanja, Rusia, India, Kazakistani, Bjellorusia, Koreja Veriore, Sllovakia, Uruguai, Venezuala, Bahreini dhe vendet më i madh në mysliman në botë Indonezia.
(er.nu/BalkanWeb)Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: