Në 60 bashki, Tiranë, Divjakë, Pustec, Memaliaj, Fushë-Arrëz, Konispol, Libohovë, Kolonjë, Belsh, Himarë, Roskovec, Poliçan, Vorë, Lushnje, Skrapar, Prrenjas, Mallakastër, Malësi e Madhe, Pukë, Ura Vajgurora, Librazhdi, Gramshi, Tropoja, Pogradec, Devoll, Selenicë, Has, Kavajë, Patos, Bulqizë, Delvinë, Kukës, Korçë, Fier, Vlorë, Peqin, Mirditë, Shijak, Kurbin, Kamëz, Rrogozhinë, Berat, Kuçovë, Këlcyrë, Dibër, Klos, Mat, Maliq, Tepelenë, Krujë, Cërrik, Përmet, Gjirokastër, Dropull, Lezhë, Elbasan, Finiq, Sarandë, Durrës, ka përfunduar procesi i numërimit të votave dhe është shpallur fituesi i votimeve lokale, ndërkohë që në Shkodër vijon ende numërimi.


Nga të gjitha rezultatet e deritanishme fituese është shpallur Partia Socialiste, e cila garonte e vetme në zgjedhjet e 30 qershorit, përveç Bashkisë së Finiqit, që e ka fituar partia MEGA. Gjithashtu, PS është fituese edhe në bashkitë Durrë e Shkodër, në të cilat numërimi është drejt fundit.


Kujtojmë se nga të dhënat zyrtare të publikuara nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në të gjithë territorin e Shqipërisë më 30 qershor votuan 771 863 qytetarë apo e përkthyer në përqindje në 21.6%.


(Lajmi dhe rezultatet janë në përditësim minutë pas minute në BalkanWeb)

Durrës
Fitues Valbona Sako PS (34,150) – Valbona Sakollari BD (3,513)

Tiranë
Fiton Erion Veliaj PS (152,230) – Arben Skënderi BD (9,364)

Sarandë
Fiton Adrian Gurma PS (7,435) – Ilir Nikolla i pavarur (1,791)

Finiq
Fiton Kristo Kiço MEGA (3,333) – Leonidha Kristo i pavarur (2,160)

Lezhë
Fiton Pjerin Ndreu PS (12,922) – Salvador Kacaj BD (427) – Eduart Ndocaj PKKA (790)

Dropull
Dhimitraq Toli PS (2,448)

Gjirokastër
Flamur Golemi PS (10,681)

Përmet
Alma Hoxha PS (4,204)

Cërrik
Fiton Andis Salla PS (6,440) – Merita Xhika BD (387)

Krujë
Artur Bushi PS (17,888)

Tepelenë
Fiton Tërmet Peçi PS (4,257) – Gëzim Malka BD (145)

Mat
Agron Malaj PS (7,936)

Klos
Fiton Ilmi Hoxha PS (3,561) – Bedri Hoxha i pavarur (1,690)

Dibër
Dionis Imeraj PS (12,990) – Shkëlzen Qoka BD (2,566)

Këlcyrë
Fiton Klement Ndoni PS (2,277) – Shkëlqim Muhaj BD (296) – Hazbi Kasaj SH.N (113)

Kuçovë
Kreshnik Hajdari PS (9570)

Berat
Fiton Ervin Demo PS (14,963) – Pavlo Shkarpa BD (862) – Plarent Aleksi i pavarur (884)

Rrogozhinë
Haxhi Memolla PS (5399)

Kamëz
Fiton Rakip Suli PS (10,096) – Ymer Gjeta BD (344)

Kurbin
Fiton Majlinda Cara PS (6623) – Edmond Piroli BD (966)

Shijak
Fiton Elton Arbana PS (5391) – Arben Pohumi BD (449)

Mirditë
Fiton Ndrec Dedaj PS (5272) – Gjon Ndoj i pavarur (339)

Peqin
Lorenc Tosku PS (5432)

Vlorë
Fiton Fiton Dritan Leli PS (29 733) – Valbona Mezini BD (1827)

Fier
Armando Subashi PS (38898 vota)

Korçë
Fiton Sotiraq Filo (PS) 20831 vota- Leonard Olli (BD) 1759 vota

Pustec
Fiton Pali Kolesvki PS (1505) – Edmond Themelko AMIE (859

Kukës
Fiton Safet Gjici PS (4489 vota) – Abedin Oruçi (BD) 854 vota

Delvinë
Majlinda Qilimi PS (2608 vota)

Bulqizë
Fiton Lefter Alla PS (7529) – Ilir Balla BD (543)

Patos
Rajmonda Balilaj (8465 vota)

Kavajë
Fiton Redjan Krali PS (7426 vota) – Bledar Sinella (BD) 122 vota

Has
Liman Morina PS (4276 vota)

Divjakë
Fredi Kokoneshi PS (13513 vota) i vetëm në garë

Selenicë
Pëllumb Binaj PS (5809 vota)

Prrenjas
Nuri Belba PS (7054 vota)

Roskovec
Majlinda Bufi PS (7740 vota)

Vorë
Agim Kajmaku PS (6208 vota) i vetëm në garë

Fushë-Arrëz
Fran Tuci PS i vetëm në garë

Kolonjë
Erion Isai PS (4279 vota)

Libohovë
Luiza Mandi PS (1275 vota)

Konispol
Shuaip Beqiri PS (3328 vota)

Belsh
Arif Tafani PS (6377 vota)

Memaliaj
Gjolek Guci PS (4206)

Poliçan
Adriatik Zotkaj (4681 vota) i vetëm në garë

Himarë
Jorgo Goro PS (4209 vota)

Malësi e Madhe
Fiton Tonin Marinaj PS (7,772 vota) – Pjerin Spathari (493 vota)

Gramsh
Fiton Klodian Taçe PS – Sabri Ibrahimi (603 vota)

Pukë
Gjon Gjonaj PS (3730 vota) i vetëm në garë

Ura Vajgurore
Juliana Mema PS (7,666 vota) e vetme në garë

Tropojë
Fiton Rexhë Byberi PS (3538 vota) – Edison Hasanaj

Mallakastër
Fiton Qerim Ismailaj PS – Robert Brahaj BD

Librazhd
Kastriot Gurra PS (10089 vota) i vetëm në garë

Skrapar
Adriatik Mema PS (4505 vota) i vetëm në garë

Lushnje
Fatos Tushe PS (28086 vota)

Devoll

Eduard Duro  PS (6304 vota)

Maliq

Gëzim Topciun (PS) 13656 vota

Pogradec:

Ilir Xhakollin (PS) 17298 vota

Elbasan

Gledjan Llatja (PS) 38,477 vota

Vlorë

Dritan Leli (PS) 29,733 vota

(m.a/n.b/BalkanWeb)