Ministri i Jashtëm meksikan Marcelo Ebrard tha se do të takohet me Sekretarin e Shtetit të SHBA Mike Pompeo të enjten për bisedime mbi migrimin dhe propozimin e Meksikës për një plan masiv të zhvillimit ekonomik për ta ngadalësuar atë, shkruan AFP.


“Teza jonë është se nëse nuk investoni në Amerikën Qendrore në një shkallë më të madhe, veçanërisht në Guatemalë, Honduras dhe El Salvador, rrjedha e emigrantëve nuk do të ndryshojë”, tha Ebrard gazetarëve në Mexico City të mërkurën, duke njoftuar udhëtimin e tij në Washington.


“Ne do të insistojmë që çdo shans që marrim, sepse kjo është zgjidhja dhe ky është realiteti”.


Etiketa: