TIRANË

Kryedemokrati, Lulzim Basha në një deklaratë për mediat hodhi akuza të forta në drejtim të kryeministrit Edi Rama, teksa tha se ky i fundit po tenton të nxisë vëllavrasjen mes shqiptarëve me qëllimin e vetëm, që të ruajë pushtetin e tij të kriminalizuar.


Ai shtoi se në pesë muajt e fundit janë shoqëruar mbi 500 qytetarë, ndërsa 50 prej tyre janë lënë në burg me urdhër të Edi Ramës. Lideri i selisë blu tha se opozita dhe populli shqiptar nuk do të dorëzohet, por do të vazhdojë të përballet me krimin e Edi Ramës në çdo cep të Shqipërisë.


Pjesë nga fjala e Bashës:

“Tani e gjithë bota po zbulon më në fund Edi Ramën e vërtetë: një të inkriminuar pa ndjenja, i cili për para dhe karrike nuk ndalet para asgjëje. Një megalloman diaabolik që nuk njeh as familje, as shoqëri, as popull, as atdhe. Tani që e ka kuptuar se u zbulua, dhe se pushtetin nuk e mban dot më me blerje zgjedhjesh dhe propagandë, Edi Rama ka vendosur ta mbajë atë me dhunë. Pasi asgjësoi gjykatat dhe vuri nën kontroll të plotë prokurorinë, ai ka disa muaj që ushtron dhunë sistematike kundër opozitës dhe qytetarëve. Mbi 500 qytetarë janë ndaluar gjatë 5 muajve të fundit.


Mbi 50 qytetarë janë arrestuar. Me dhjetëra gazetarë janë dhunuar në krye të detyrës. Me mijëra qytetarë janë sulmuar me gaz lotsjellës dhe mjete të forta nga policia. Por dhuna e tij dështoi. Njerëzit nuk u frikësuan. Protestat u bënë përherë e më të mëdha! Në protestën e fundit ka patur qytetarë pa asnjë lidhje me partitë e opozitës aq sa nuk ka patur kurrë më parë. Protestat tona tani janë protesta të mëdha popullore, protesta të njerëzve që nuk pajtohen më me krimin dhe korrupsionin që po shkatërron jetët e njerëzve. Kjo e ka trembur dhe e ka futur në panik Edi Ramën. Prandaj, tani ai ka vendosur të zbatojë një plan të rrezikshëm, për nxitjen e ndarjeve dhe përplasjeve sociale në Shqipëri.

Edi Rama tani po kërkon të nxisë dhunë masive në Shqipëri, ai po kërkon të nxisë përplasje mes qytetarëve, po kërkon të nxisë luftë mes militantëve të ndryshëm politikë, po kërkon të nxisë vëllavrasjen mes shqiptarëve. Për këtë qëllim, ai po përdor policinë, prokurorinë, gjykatat dhe mercenarët e tij në media, për të krijuar ngjarje që provokojnë, që ndezin emocionet, që nxisin revoltim dhe reagime publike. Këtë qëllim kanë arrestimet e fundit të drejtuesve të PD. Këtë qëllim kanë përplasjet e policisë me qytetarët protestues.

Këtë qëllim ka vazhdimi i një fushate të paligjshme. Këtë qëllim ka retorika e djegies, përmbysjes dhe e dhunës. Motoja e Edi Ramës tani është: Çdo gjë të sakrifikohet, çdo gjë të shkretohet vetëm që ai ai të ruajë karriken dhe milionat e tij. Është një plan i dëshpëruar që do sjellë fundin e tij, dhe ne nuk do lejojmë që fundi i Edi Ramës të arrihet me kosto për Shqipërinë.

Ndaj dua t’u bëj thirrje së pari të gjithë atyre që e ndjekin verbërisht nga pas në këtë aventurë, që të mos bëhen kurban i Edi Ramës. U bëj thirrje veçanërisht punonjësve të institucioneve ligjzbatuese: refuzoni të bëheni vegla të verbra për të shkelur ligjin, për të dhunuar popullin dhe për të kryer krime në emër të Edi Ramës.Ne nuk do të na thyeni dot, Ne nuk do na lëvizni dot asnjë centimetër.