Rozmarina është një bimë aromatike dhe rritet shumë mirë në klimat tropikale, të buta dhe mesdhetare. Kjo barishte e vogël, përveç një erz e shkëlqyeshme, është e fuqishme për trupin dhe mendjen. Përfitimet janë aq të mëdha sa që askush nuk duhet ta shmangë përdorimin e saj:


Relakson mendjen tuaj
Rozmarina mund të qetësojë një mendje të shqetësuar, si dhe të garantojë një ndjesi gjallëruese. Ju vetëm duhet të fërkoni bimën e vogël mes gishtave tuaj dhe të thithni aromën e shijshme.


Është antioksidues
Rozmarina përmban antioksidantë të fuqishëm që mbrojnë trupin nga radikalët e lirë. Për ata që nuk e dinë, kjo barishte ka acid rosmarinik, acid karnosolik dhe acid ursolik, të cilët janë antioksidantë të njohur me veti anti-kancerogjene.


Është anti-inflamator
Ajo përmban vetitë anti-inflamatore dhe mund të ndihmojë në trajtimet për lehtësimin e astmës, ekzemës, artritit dhe sëmundjeve të tjera.

Përmirëson shëndetin e trurit
Rozmarina rrit rrjedhjen e gjakut në kokë dhe stimulon sistemin nervor qendror. Për më tepër, kjo bimë njihet për përmirësimin kujtesës. Dhe më mirë akoma: përmban përbërës që parandalojnë degradimin e acetilkolinës, e cila është një neurotransmetues i rëndësishëm për të mbrojtur memorien dhe për të parandaluar sëmundje të tilla si Alzheimer.

Ndihmon nga lodhja dhe stresi i veshkave
Bima ka aftësinë për të luftuar lodhjen dhe stresin e veshkave pasi zbut hormonet. Është e mrekullueshme, sepse sot shumica e njerëzve jetojnë në një gjendje të tensionit të vazhdueshëm. Për këtë arsye, trupi ynë mund të përjetojë efektet e dëmshme të kortizolit të hormoneve. Në këtë rast, rozmarina, së bashku me barishtet si livando, ka aftësinë e jashtëzakonshme për të ulur nivelet e kortizolit në trup.

Është energjike
Rozmarina është një nxitës i mrekullueshëm! Gjithashtu mbështet qarkullimin e gjakut, përmirëson tretjen, stimulon rritjen e shëndetshme të flokëve dhe forcon sistemin imunitar. /Revista Psikologjia/