KORÇË

Ish-deputeti i PD Ervin Salianji, komenton letrën e dytë të kryeministrit Edi Rama për opozitën. Nga Korça ku zhvilloi një takim me të rinjtë, të cilëve iu kërkoi të marrin pjesë masivisht në protestën e së shtunës, Salianji deklaroi se letrat e Ramës nuk janë serioze.


“Ne jemi në një situatë tjetër, jemi në situate aksioni. Si në të gjithë Shqipërinë ashtu edhe në qarkun e Korçës jemi në takime intensive, në një fushatë, nga më të bukurat, që mund të ketë rastin të ketë një politikan në jetën e tij politike, një fushatë për Shqipërinë, jo për partitë politike. Qartazi Shqipëria është ndarë në dy llogore: në njërën janë shqiptarët që duan zgjedhje të lira, duan Shqipërinë si Europa, duan mirëqenie, nga ana tjetër kemi një grup banditësh, hajnash, vjedhësish, që e kanë kthyer Shqipërinë në një vend të maskarenjve, që po zbrazet dita-ditës dhe po e bëjnë Shqipërinë një vend të pamundur, një vend ku është e vështirë të dalësh nga errësira dhe humbëtira ku e kanë futur”, deklaroi Salianji.

Sipas tij, pushteti i Ramës nuk është shqetësim i qytetarëve, të cilët kanë shqetësim jetesën e përditshme.
“Nuk besoj se ka ndonjë të çmendur që beson se do t’i vërë flakën Shqipërisë për interesin e vet personal. Sepse para se të marrë flakë Shqipëria, marrin flakë të ndenjurat dhe karrigia e tij. Në këtë kuptim ne jemi duke u organizuar që me çdo formë dhe çdo mjet të pamundësojmë zgjedhjet. Votimet në fakt, sepse në shumicën e zonave ka vetëm një kandidat”, deklaroi ish-deputeti i PD.


Sipas tij, me letra nuk zgjidhet kriza dhe nuk bëhet një Shqipëri më e mirë.
“Me letra nuk zgjidhet kriza. Me letra nuk hanë dot dhe nuk ushqehen dot shqiptarët, me letra nuk bëhet një Shqipëri më e mirë. Ne do të vazhdojmë takimet me qytetarët, ai të vazhdojë të vjedhë edhe pak kohë sa i ka mbetur, derisa si i thuhet nga anët tona: Burgut hapu”, theksoi Salianji.
Sa i takon deklaratës së ministrit Lleshi për ata që cenojnë zgjedhjet, Salianji u përgjigj: “Mos e merrni seriozisht, se atë nuk e merr njeri seriozisht”.


(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb