Seria A i ka vënë kapakun këtij edicioni duke dhënë verdiktet e fundit të sezonit, nga pjesëmarrja në Kupat e Europës, te mbijetesa.


Atalanta ka shkruar historinë duke fituar sot 3-1 me përmbysje në ndeshjen e luajtur përballë Sasuolos, duke u konfirmuar forca e tretë e këtij sezoni në kampionatin italian e siguruar grupet e Ligës së Kampioneve.


Pas krahëve të saj, në vendin e katërt dhe me biletën e fundit për Chanmpions, ka shkuar Interi, i cili fitoi mes drithërimave ndaj Empolit me shifrat 2-1 në një sfidë ku Ikardi humbi penallti dhe në minutën e 77 të duelit rezultati ishte 1-1.


Milanit nuk i ka mjaftuar fitorja 3-2 ndaj Spal për të siguruar Champions dhe duhet të kënaqet edhe vitin e ardhshëm me grupet e Ligës ë Europës, kurse Roma do të jetë në fazën kualifikuese të këtij turneu.

 

Etiketa: