Tabloja europiane për ekipet shqiptar merr formë të plotë. Pas shortit të së martës, ku Partizani, Kukësi, Teuta dhe Laçi njohën rivalët e tyre në aventurën europiane, këtë të merkurë ekipet shqiptarë janë njohur dhe me kundërshtarët e ardhshëm në rast kualifikimi. Karabaku në letër ishte kundërshtari më i fortë i mundshëm për Partizanit, një skuadër me një super buxhet, e cila prej kohësh luan në nivele shumë të larta në Europë.


Partizani Champions
Partizani Champions

Nëse arrijnë të kalojnë këtë pengesë të madhe por jo të pamundur, Partizanit do të përballet me fituesin e çiftit Dundalk-Riga, dy kundërshtarë më të lehtë.


Partizani Turi I Dyte
Partizani Turi I Dyte

Nëse të kuqtë dështojnë në turin e parë në Champions League, atëherë do të luajnë në turin e dytë në Europa League ku do të përballen me fituesin e citit, Sherif Tiraspol-Saburtalo, një skuadër e panjohur gjeorgjiane.


Kukesii
Kukesii

Të pa fat janë nën kampionët e vendit, Kukësi. Nëse verilindorët arrijnë të kalojnë Debreçenin, në raundin e dytë do të përballen me Romën, një sfidë dhe një kundështar thuajse e pamundur për tu kaluar për ekipin e Ernest Gjokës.

Teuta
Teuta

Kundërshtar i frikshëm edhe për Teutën. Skuadra bregdetare do të ndeshet me fituesin e çiftit Gzira (Armeni) – Hajduk Split (Kroaci). Më me fat në këtë short ka qenë Laçi. Në rast kualifikimi ndaj Hapoel Ber Shevës, kurbinasit do të ndeshen me fituesen e çiftit, Shiroki Brijeg – Kairat Almati.
(BalkanWeb)