Më shumë se 40 persona kanë mbetur të plagosur në një shpërthim të fuqishëm në  një restorant në Japoninë veriore, konfirmon policia.


Ndërtesa shpërtheu në flakë dhe muret e saj u shembën pas shpërthimit. Zona ku ndodhi shpërthimi ndodhet rreth 50 metra nga një stacion metroje dhe njihet si shtëpia e shumë restoranteve popullore, bareve dhe dyqaneve.


Ende nuk dihen shkaqet e shpërthimit në restorant, ndërsa zjarrfikësja dhe policia ndodhen në vendin e ngjarjes.


 (BalkanWeb)