Dëshmitarët dhe policia kanë dhënë detaje se si ndodhi vrasja makabre në Gjermani ku një 43-vjeçar nga Kosova akuzohet se ka vrarë ish-gruan e tij 32-vjeçare dhe partnerin e saj një 23-vjeçar nga Afganistani.


Sipas policisë gjermane, ngjarja ka ndodhur të shtunën në një stacion treni në Iserlohn, ku 43-vjeçari kishte vrarë me thikë kuzhine që të dy viktimat. Siç shkruan “Express.de”, dëshmitarët kanë treguar se nga e tërë kjo ngjarje e përgjakshme, fatmirësisht ka mbijetuar një vajzë dy muajshe.


Po ashtu, kjo media duke iu referuar deklaratave të dëshmitarëve shkruan se, autori fillimisht ka gjunjëzuar të dy viktimat dhe më pas i ka goditur me thikë njëri pas tjetrit.


43-vjeçari i njohur për policinë gjermane
“Express.de”, ka mësuar se kosovarët kishin probleme edhe më herët. Dorasi i këtij krimi, 43-vjeçari kishte ushtruar dhunë në familje dhe për këtë, ish-bashkëshortja e tij kishte kërkuar ndihmë në autoritetet gjermane që të strehohej në një qendër strehimi të grave.

Duke u bazuar në këtë, kjo media shkruan se 32-vjeçarja ishte ndarë nga 43-vjeçari dhe kishte kërkuar strehim në një qendër strehimi të grave në Iserlohn për shkak të dhunës në familje që ushtronte 43-vjeçari.

Por ende nuk dihet se si 43-vjeçari arriti që ta bindte 32-vjeçaren që të dilnin në një takim, takim ky që u zhvillua në stacionin hekurudhor të shtunën në qytetin Iserlohn dhe që përfundimi i tij ishte tragjik.

Detaje se si ndodhi ngjarja sipas Policisë
Në stacionin hekurudhor të qytetit Iserlohn, 43-vjeçari ka goditur me thikë disa herë ish-gruan e tij 32-vjeçare dhe partnerin e saj 23-vjeçarin nga Afaganistani.

Sipas Policisë, që të dy, autori i krimit dhe gruaja janë me origjinë nga Kosova dhe se më parë kishin jetuar bashkë në një apartament në Bergisch Gladbach, raporton lajmi.net.
Sa i përket 23-vjeçarit, kjo media shkruan se ai është nga Afganistani dhe se ka jetuar në një qendër emigrantësh në Bergisch Gladbach, aty ku kohët e fundit ka jetuar edhe 32-vjeçarja kosovare.

Siç shkruan “Express.de”, dyshohet se 23-vjeçari është babi i foshnjës dymuajshe, e cila arriti t’i mbijetojë këtij krimi pasi prindërit (viktimat), e kishin lënë të flejë vajzën e tyre në makinë.

Policia gjermane ngrit një komision për këtë vrasje, dëshmitarët japin versionin e tyre të krimit. Sipas Policisë së këtij qyteti, ngjarja ka ndodhur të shtunën rreth orës 02:20, ku 43-vjeçari me thikë ka vrarë dy persona dhe për këtë arsye është ngritur edhe një komision hetimor për këtë vrasje.

Në anën tjetër, një dëshmitar ka treguar për “Express.de” se si ka ndodhur ngjarja. Olaf Hennecke, pronar i dyqanit të lotarisë në stacion ishte një nga dëshmitarët.
Ai ka thënë se, ka dëgjuar thirrje “Thirrni Policinë” dhe më pas ka parë se si një njeri ka goditur me thikë një tjetër.

“Unë thjesht doja të shkoja në garazhin e parkimit, kur dëgjova thirrje: ‘Thirrni policinë’. Dhe më pas kur hipa lartë në tualet e pashë se si një njeri midis moshës 40 dhe 50 vjeç goditi me thikë një njeri të shtrirë në dysheme. Ai u gjunjëzua mbi të. Dhe kjo, megjithëse tre persona, tre burra, të fortë erdhën tek ai, ai nuk e la veten të dekurajohet. Kam përshtypjen se ai nuk ndalet, sikur të kishte akoma një faturë të hapur”, ka rrëfyer ky dëshmitar.

Dorasi arrestohet në vendin e ngjarjes
Pas këtij krimi, policia me të arritur në vendin e ngjarjes së krimit ka arritur që të arrestojë të dyshuarin, 43-vjeçarin me origjinë nga Kosova, i cili siç raportohet nuk ka rezistuar gjatë arrestimit.

Një zëdhënës i policisë i ka thënë “Express.de”, se i dyshuari ka dalë të dielën, në gjykatë.
“Hetimi ynë deri më tani nuk ka ndonjë përfundim tjetër përveç se është një veprim marrëdhënieje”, tha një zëdhënës i policisë.
Këtë krim të tmerrshëm e kanë parë rreth 20 persona, të cilët janë edhe dëshmitarë okularë të kësaj vrasje.

Këta rreth 20 persona ishin të ftuarit e një dasme.
“Stacioni është mjaft në qendër dhe në kohën e krimit kishte shumë transport publik në rrugë”, tha një zëdhënës i policisë.

Edhe një ambulancë me civil ishte në mesin e kalimtarëve, e cila direkt ofroi ndihmën e parë, por nuk mund të bënte asgjë për viktimat.

Vizitorët e tronditur, dasmorët dhe pasagjerët u kujdesën në ndërtesën e stacionit nga pastorë.
“Nëse keni qenë të shqetësuar ose keni parë diçka, ne dhe departamenti i zjarrfikësve do të kujdesemi”, ka shkruar policia në Twitter.

Pas këtij krimi, stacioni i trenit ishte mbyllur. Në këtë mënyrë, policia ishte kujdesur që pasagjerët të mos e shihnin skenën e krimit, ata ishin shoqëruar në një rrugëkalimi në pararojë të stacionit dhe autobus, siç përshkroi më tej zëdhënësi i policisë.

Menjëherë pas veprës, një skuadër vrasjesh filloi punën nën tokë. Hetuesit nuk e komentuan fillimin e saktë. Policia gjithashtu dëshironte të mos jepte informacion mbi kombësinë e atyre që ishin të përfshirë. Marrëdhënia midis kryesit dhe viktimave është ende e paqartë.

E vetmja gjë që është e sigurt është se një thikë është përdorur gjatë grindjes. Një autopsi do të nxjerrë në dritë shkakun e saktë të vdekjes. Sipas “Express.de”, të dielën ose të hënën, prokurori do të komentojë çështjen