TIRANE– Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka pritur sot në një takim në selinë blu Senatorin John McCain, Kryetar i Komitetit të Senatit Amerikan për Forcat e Armatosura. Teksa shpehu vlerësimet dhe mirënjohjen për mbështetjen e tij ndaj Shqipërisë, Kosovës dhe shqiptarëve, Basha u ndal tek situata politike në Shqipëri.


Kryedemokrati i përcolli senatorit McCain shqetësimet për situatën me kanabisin, dhe rrezikun, sipas tij, për të blerë votën e shqiptarëve me paratë e drogës.


“Ngre shqetësimin e madh për gjendjen kritike të vendit në raport me sigurinë dhe krimin e organizuar për shkak të shumëfishimit galopant të kultivimit dhe trafikut të drogës dhe pranisë së personave me rekorde të rënda kriminale në Parlament, Bashki dhe funksione të larta publike në kundërshtim dhe shkelje të ligjit për dekriminalizimin.


Ky shqetësim i ngritur me nota të rënda edhe në raportet e fundit të Departamentit të Shtetit dhe EUROPOL-it demostron sa i madh është rreziku që i kanoset demokracisë dhe stabilitetit të vendit nga përfshirja dhe roli i krimit në vendimmarrjen politike.

Zgjedhjet e ardhshme janë totalisht të pamundura pa cmontuar rrezikun nga paratë e drogës dhe nga kriminelët e interesuar për ruajtjen e gjendjes së tanishme të kapjes së shtetit.

Vetëm pastrimi i politikës nga krimi dhe lufta efikase kundër drogës dhe krimit përmes një qeverie teknike që do të krijojë kushtet për zgjedhje të lira dhe të ndershme mund të garantojnë stabilitetin afatgjatë të Shqipërisë”, theksoi Basha.

Kryedemokrati basha tha se politika ka për detyrë të garantojë standardet dhe të mbrojë zgjedhjet e lira e të ndershme.

Duke rikonfirmuar gatishmërinë dhe ftesën e opozitës për arritjen e një marrëveshje politike për qeverinë teknike dhe mandatin e saj përmes dialogut politik, kryetari Basha nënvizoi rëndësinë që ka përgatitja me seriozitet dhe përgjegjshmëri e këtij dialogu në funksion të zgjidhjes së krizës politike.

“Partia Demokratike do të jetë përherë garante e vlerave të përbashkëta euro-atlantike të lirisë, demokracisë dhe dinjitetit njerëzor që përbëjnë aksin e miqësisë dhe aleancës strategjike shqiptaro-amerikane”, theksoi Basha.

Ndërkaq, kreu i PD i përcolli mikut të çmuar amerikan gjithashtu, falenderimet për ndihmën e vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ndaj Shqipërisë dhe sidomos për anëtarësimin e saj në NATO, duke rikonfirmuar vendosmërinë se Shqipëria do të jetë gjithmonë në krah të aleatit të saj strategjik.

(el.sp/BalkanWeb)