Qindra njerëz u mblodhën në qytetin sudanez të Omdurmanit përgjatë lumit Nil të hënën për të protestuar kundër ushtrisë sunduese një ditë pasi të paktën shtatë vetë vdiqën në përleshje midis shërbimeve të sigurisë dhe protestuesve.


Protestuesit thanë për Reuters se ata dolën pasi banorët gjetën trupat e tre të rinjve të mbushur me plumba dhe të veshur me rroba civile pranë lumit herët në mëngjes.  Dhjetëra të tjerë thërrisnin: “Poshtë sundimit ushtarak” dhe “Gjaku për gjakun, nuk do të pranojmë paratë e gjakut” pranë kufomave të mbuluara me flamuj.


Nuk ishte e mundur të verifikohej se kush i kishte vrarë tre burrat, por dëshmitarët thanë se një kamion i kishte hedhur atje.


Qindra mijëra njerëz dolën në rrugë përgjatë Sudanit të dielën duke kërkuar dorëheqjen e ushtrisë për civilët, në demonstratat më të mëdha që nga një bastisje vdekjeprurëse nga forcat e sigurisë në një kamp proteste në Khartoum tre javë më parë.

Përleshjet mes protestuesve dhe forcave të sigurisë la të paktën shtatë persona të vdekur dhe 181 të plagosur, njoftoi të dielën agjencia shtetërore e lajmeve Sudan SUNA.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb