Ushtria e Burkina Fasos ka thënë se 24 ushtarë janë vrarë gjatë një sulmi nga militantë të paidentifikuar ndaj një njësiti ushtarak të hënën. Më parë ishte konfirmuar vdekja e 10 ushtarëve.


Përmes një deklarate të publikuar të martën, ushtria njoftoi se është duke e zhvilluar një operacion tokësor dhe ajror me qëllim të kapjes së sulmuesve. Sulmi ndodhi në pjesën veriore të këtij shteti, e cila është goditur nga dhuna islamike këtë vit.


Përveç ushtarëve të vrarë, në këtë sulm janë plagosur shtatë ushtarë dhe pesë të tjerë janë shpallur të zhdukur, shkruan “Reuters”.