Shtetet e Bashkuara po përgatiten të dërgojnë trupa shtesë në Lindjen e Mesme në përgjigje të shqetësimeve në rritje rreth Iranit, që Uashingtoni fajëson për sulme ndaj tankerave të naftës javën e kaluar, i thanë të hënën dy zyrtarë të SHBA-së Reuters, duke folur në kushtet e anonimitetit.


Pentagoni nuk pranoi komentonte. Shqetësimet e SHBA-së lidhur me kërcënimin ndaj forcave amerikane dhe interesave në rajon janë rritur në mënyrë të qëndrueshme në javët e fundit, veçanërisht pas sulmeve në dy cisterna nafte në hyrje të Gjirit të Omanit të enjten.


Shtetet e Bashkuara publikuan javën e kaluar një video duke deklaruar se pas sulmit qëndronte Garda Revolucionare e Iranit por Irani i ka mohuar fuqimisht akuzat.


BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb