Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.6 ka goditur Kilin jugor–qendror duke u ndjerë edhe në kryeqytetin Santiago dhe në të paktën 8 rajone të vendit.


Lajmin e bën me dije Radio Bio Bio. Sipas informacioneve të para të publikuara nga Qendra sizmiologjike kombëtare, tërmeti është regjistruar në orën 14:28 minuta ora lokale, me një epiqendër 47 kilometra në perëndim të Pichilemu, në rajonin e O’Higgins dhe në thellësinë 13,2 kilometra.


Për momentin nuk raportohet për viktima.


(da.xha/BalkanWeb)

Etiketa: