TIRANË – Derbi më i zjarrtë ndër vite pritet të jetë përballja Tirana-Partizani që sapo ka nisur të luhet në “Selman Stërmasi”. Mirel Josa i rikthyer te Tirana ka deklaruar se është mësuar me fitore ndaj “demave të kuq”, madje e ka bërë këtë që në takimin e parë që ka drejtur Tiranën. Nga ana tjetër Sulejman Starova i Partizanit është treguar më diplomat duke bërë thjesht një analizë të takimit.

Sidoqoftë ky derbi për këdo që do t’i buzëqesh do ta ndihmojë së shumti në ndeshjet e ardhshme për prestigjin që të dhuron. Nga ana tjetër nuk mund të ketë arsye më të madhe se një fitore për t’ia dhuruar lojtarit të 12-të, që janë tifozët, e në këtë ndeshje ata më të zjarrtit.

MINUTË PAS MINUTE

67- Ndërsa tifozët e kanë kthyer në festë ndeshjen, gjyqtari Jemini kthen skuadrat në dhomat e zhveshjeve, në pritje të rifillimit të ndeshjes.

62- Ndalet derbi, ikin dritat në stadiumin “Selman Stërmasi”.

58- Ka rënë ritmi në këto minuta, pasi skuadrat janë shumë të kujdesshme për të mos lënë hapësira dhe si rrjedhojë e gjithë loja po zhvillohet në mesfushë.

49- Taku shpërthen në krahun e djathtë dhe jep një pasim në qendër për Cise, por ky i fundit mundohet të bëjë lëvizjen spektakolare duke goditur topin me thembër dhe shpërdoron një mundësi të mirë për të shënuar.

46- Nis pa zëvendësime pjesa e dytë.

45+1 Mbyllet pjesa e parë me Tiranën më kërkuese por edhe Partizani nuk mbetet mbrapa. 45-së minuta lojë dhe rezultati mbetet i mbërthyer me shifrat 0-0

41- Godet batha fort goditjen e dënimit por reagon Lika në dy kohë duke neutralizuar rrezikun

39- Ekuban depërton bukur mes tre lojtarëve dhe rrëzohet në mënyrë të parregullt. Vërshëllen gjyqtari por goditje dënimi jashtë zonës së rreptësisë

33- Një goditje dënimi që harkohet bukur në zonë nga Torrasa i cili gjen Ekuban që godet më kokë topin e përfundon ngjitur me shtyllën e majtë

26- Cisse godet nga jashtë zone për të korrigjuar atë rast të humbur pak çaste më parë por është sërish i pafat pasi topi përfundon pak jashtë portës

23- Tirana humbet një rast të shkëlqyer me Cisse i cili gjendet ballë për ballë me portierin Hoxha por nuk arrin dot të shënojë nga fare pranë

16- është Tirana ajo që luan hapur dhe kërkon e para të gjejë golin e avantazhit, ndërkohë Partizani qëndron në pritje për të përfituar nga ndonjë kundërsulm

11- vjen goditja e parë nga të kuqtë, e më konkretisht Emiliano Vila që e dërgon topin shumë larg kuadratit

4′- Tirana tenton me një goditje nga jashtë zone duke vënë në provë Alban Hoxhën që reagon mirë për fatin e keq të tifozëve “bardheblu”

1′- Në mbështetjen e tifozërisë që është shumë e zjarrtë dhe të vërshëllimën së arbitrit kryesor Lorenc Jemini nis takimi në “Selman Stërmasi”