Një çmenduri e vërtetë financiare. Asnjë ekzagjerim, pasi Manchester United bën goditjen e madhe të merkatos së verës dhe vendos një rekord të ri në historinë e futbollit. Sipas mediave angleze “Djajtë e Kuq” kanë arritur marrëveshjen për transferimin e mbrojtësit të Leicester dhe kombëtares së Anglisë, Harry Maguire për 80 milion stërlina (60 plus 20 bonus).


2515704 52212797 1600 900
2515704 52212797 1600 900

Kjo është shifra më e lartë e paguar ndonjëherë për një mbrojtës, por e detyrueshme për të mundur rivalitetin e “armiqve” të përjetshëm të Manchester City. Guardiola kërkonte me ngulm futbollistin, por tani duhet të dorëzohet, pasi oferta e United ishte e parezistueshme. Sipas “The Sun”, Maguire do të zhvillojë të hënën testet mjekësore dhe më pas do të bëjë prezantimin zyrtar. Në këtë mënyrë, Harry Maguire vendos rekordin e mbrojtësit më të shtrenjtë në histori, duke kaluar Virgil van Dijk, që u transferua në janar të vitit 2018 te Liverpool për 75 milion stërlina.
(balkanweb)Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb